Świnki morskie

Zwierzęta idealne do życia w bloku

Właściciele mieszkań, którzy marzą o posiadaniu zwierzęcia, najczęściej nie mogą zdecydować się na jego realizacje. Na szczęście miłośnicy futer, którzy zamieszkują duże miasta, nie muszą zupełnie rezygnować z możliwości posiadania takiego przyjaciela. Istnieje co najmniej kilka gatunków zwierząt, którym nie będzie przeszkadzała niewielka powierzchnia mieszkania, ale tylko wtedy, gdy zapewnisz im odpowiednie warunki i rozrywkę.

Przed podjęciem decyzji o adopcji zwierzęcia musisz określić, ile czasu w ciągu dnia jesteś w stanie poświęcać pupilowi. Jeśli każdego dnia po 10 godzin nie będzie Cię w mieszkaniu, to nie decyduj się na przygarnięcie psa czy kota, ponieważ te zwierzęta będą potrzebowały Twojej obecności i uwagi. Oczywiście istnieją wyjątki od reguły. Posiadanie dużego psa w mieszkaniu, które nie ma co najmniej 90 m2 powierzchni, w ogóle nie jest dobrym pomysłem, o ile nie jesteś w stanie faktycznie zapewnić psu dogodnych warunków mieszkaniowych i odpowiedniej dawki codziennego ruchu. Duży pies w stosunkowo niewielkich rozmiarów mieszkaniu będzie wymagał przynajmniej trzech spacerów dziennie, w tym przynajmniej jednego dłuższego co najmniej godzinnego wyjścia, podczas którego porządnie się wybiega. Wówczas nawet duży pies, taki jak Husky czy Owczarek Niemiecki, może być szczęśliwy w mieszkaniu w bloku.

Agawa
Zwierzęta idealne do życia w bloku

Małe mieszkanie, mały pies

Posiadacze małych mieszkań również mogą spełnić swoje marzenia o posiadaniu psa. Wystarczy, że zdecydują się na tzw. psy kanapowe, czyli małe rasy psów, które nie potrzebują aż tak dużo ruchu, jak psy duże, i lepiej znoszą bezczynność i samotność w mieszkaniu. Do takich ras zaliczamy Pekińczyka, Shih Tzu i Mopsa oraz teriery: Yorkshire, Jacka Russella oraz Westa Highlandera, które nie nadają się do mieszkania w bloku, ponieważ wszystkie teriery są bardzo żywiołowe i pomimo swoich niewielkich rozmiarów potrzebują dużo ruchu.

Mieszkańcy bloków bardzo często decydują się na wychowywanie gryzonia lub gada. Wbrew powszechnej opinii niektóre gady, takie jak wąż zbożowy, są niespodziewanie łagodnymi stworzeniami, które szybko się oswajają. Równie popularna jest Agama brodata, która uchodzi za bardzo towarzyskie zwierzątko, które przez szczęśliwych posiadaczy nazywane jest kolczastym pieskiem. Do życia w mieszkaniu poleca się Chomika, który wymaga odpowiedniej wielkości klatki, np. o wymiarach 60×40 (chomik karłowaty) lub 80×40 (chomik syryjski). Taki gryzoń nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, ale potrzebuje co najmniej pół godziny ruchu dziennie poza klatką. W tym celu oczywiście należy zapewnić chomikowi odpowiednio zabezpieczony wybieg. Chomiczka można bez problemu zostawić samego na kilka dni, zapewniając zapas pożywienia i wody, chociaż te zwierzęta dość dobrze znoszą podróże. Alternatywą dla wielbicieli zwierząt domowych może być też Świnka morska. Jest to zwierzątko stadne, dlatego odradza się wychowywać je w odosobnieniu. Dwie Świnki morskie wymagają odpowiedniej wielkości klatki, a także wybiegu. Podobnie w przypadku Królika miniaturki. Wielbicielom gryzoni poleca się również Szczury, które również wolą żyć w stadach. Szczury powinny mieć piętrową klatkę, ponieważ uwielbiają się wspinać. Podstawa klatki powinna mieć przynajmniej 80 cm.