Kobieta w tle zachodzące słońce

Wyścig o szczęście – czego pragniemy

Zapewne niejednokrotnie każdy z nas sobie w życiu powtarzał pytanie: „Co należy zrobić w życiu, aby być szczęśliwym?”. W toku własnego rozwoju i podejmowanych kroków kształtujemy swoje upodobania i pragnienia, na podstawie których możemy wyznaczyć konkretne cele. Czy to wystarczy? Zycie nie jest takie proste, ale są w nim takie elementy, do których zawsze warto dążyć, by je mieć i które przy choćby odrobinie szczęścia, ale przede wszystkim dużej dozie wytrwałości, doprowadzą nas do happy endu, jaki sobie wyznaczyliśmy.

Za czym gonimy i po co

Mogło Ci się przytrafić nieraz spotkanie osoby, która uważała się za szczęśliwą. Oddziaływała optymistycznie na innych, dzieliła się dobrą energią, kreatywnymi pomysłami, a także altruizmem. Wyraźnie widać po takim kimś, że znalezienie tego „Złotego Graala” potrafi nadać życiu sens, a co również ważne – wpływa bardzo pozytywnie na otoczenie, nawet jeśli ono dalej szuka tego upragnionego środka.

Myśląc o szczęściu wielu, z nas od razu wskaże pieniądze, jako ten niezawodny sposób na osiągnięcie szczęścia i zadowolenia z życia. Na podstawie wyników przeprowadzanych w niedługim czasie badań, okazało się, że posiadanie wysokich dochodów może mieć bardzo duże znaczenie w przypadku osób, które żyją w niedostatku i dzień w dzień szukają środków na zaspokojenie podstawowych, egzystencjalnych potrzeb. Ci, którzy posiadają zarobki na poziomie średnim lub wysokim, w dłuższej perspektywie nie osiągają szczęścia. W istocie wraz z podniesieniem poziomu zamożności wzrastają wymagania i potrzeby, co sprawia, że poczucie spełnienia tak naprawdę ulega przesunięciu jeszcze dalej i jeszcze, i jeszcze.

Swoją drogą owe badania pozwoliły wykazać także główne elementy, składniki, które mogą ludzi przybliżyć do upragnionego stanu bycia szczęśliwymi. Oto i one:

1. Poczucie przynależności

Pewnie też już się zetknąłeś ze stwierdzeniem, że człowiek z natury jest istotą społeczną. I to prawda. Z tego względu, że potrzebujemy bliskiego kontaktu z innymi, kształtujemy poczucie wewnętrznej wolności, posiadając prawdziwe relacje, które nas dzień w dzień potrafią umacniać i wspierać. Czy to kiedy czujesz się kochany, czy akceptowany – wewnątrz kształci się pozytywna energia i nieskłębiona radość z bycia kimś więcej, żyjąc nie tylko dla siebie samych, ale również dla innych. Trzeba pamiętać, że potrzeba obcowania z ludźmi nie sprawia w żaden sposób, że jesteśmy słabsi czy niesamodzielni. Takie postępowanie daje siły, by dalej brnąć przez życie.

Młodzi ludzie na kanapie
W pogoni za szczęściem

2. Poczucie posiadania kompetencji

Spójrz wstecz a z pewnością zauważysz, że ilekroć robiłeś coś, co przynosiło zamierzone efekty, to czułeś satysfakcję. Ufając swoim zdolnościom i mocy sprawczej, możemy w prosty sposób zmobilizować się i zmotywować do dalszej pracy. To jest ten moment, kiedy rzecz, która była dla Ciebie w sferze marzeń, czegoś wręcz niemożliwego do spełnienia – staje tuż obok, na wysokiej półce, po którą uda się sięgnąć. Budowanie poczucia skuteczności i posiadania kompetencji to zarazem poczucie czystej wiary w to, że nam się uda osiągnąć zamierzony cel. Jednocześnie, jak zresztą sam zauważysz, że jak marzenia są rzeczywiste do spełnienia, to masz poczucie stabilnego, mocnego gruntu, od którego łatwo możesz się wybić.

3. Poczucie autonomii

Z tym wiąże się nic innego jak odczuwanie wolności i siły, wedle których możemy żyć w sposób niezależny i satysfakcjonujący. Sama świadomość, że to właśnie „Ja” jestem Panem/Panią własnego losu. To pisanie własnej książki na pustym płótnie, wolne od opinii innych, która mogłaby zgasić nasz zapał i zaangażowanie.