Ludzie przy stole podczas konferencji

Sztuka prezentacji — żart na przełamanie lodów

Wystąpienia publiczne należą do tych momentów, które wzbudzają strach i powodują dużo stresu. Osoby, które przez lata szkolnej edukacji nie wypracowały sobie tej umiejętności, mogą mieć z nimi duży problem w przyszłości. A to przy prezentacjach biznesowych z klientami, czy szkoleniach pracowniczych – każde wystąpienie może jawić się w Twojej głowie, jako utrapienie. Jeśli się znajdujesz w którejś z podanych sytuacji, to warto się własnemu lękowi przeciwstawić. Z pomocą przychodzi sztuka prezentacji i wystąpień publicznych.

Czym jest sztuka prezentacji?

W tym pojęciu mieści się wszystko to, co wiąże się z przekazywaniem informacji większemu gronu osób. Oprócz samej treści, która powinna zaciekawić gremium, osoby występujące są wręcz zobowiązane do tego, by przekazać ją w jak najlepszy, przykuwający wzrok sposób. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, gdyż od zainteresowania widowni będzie zależało to, czy zapamiętają Twoje spostrzeżenia, czy wnioski. Jeszcze bardziej istotna jest uwaga widzów, kiedy prezenter pragnie przekonać ich do swoich racji i sposobu rozumowania, myślenia. Tego rodzaju wystąpienia jak np. spotkanie wyborcze wymagają od osoby przemawiającej tego, by była wiarygodna.

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych to nie tylko słowa i przygotowany pokaz slajdów w Power Poincie. Treść, która będzie wiarygodna dla widzów, powinna być podparta gestykulacją, utrzymaniem wzroku w stronę publiczności, czy zachowaniem odpowiedniej intonacji głosu. Jeśli zwrócisz uwagę na te wszystkie elementy, to sam zauważysz, że stworzyłeś pewnego rodzaju personę, którą sam byś chętnie chciał słuchać. Zgranie razem tych składników zwiększy Twoją szansę na sukces podczas wystąpienia oraz doda odwagi i motywacji. Jednakże, aby mieć pewność, że przebiegnie ono po Twojej myśli, możesz zaryzykować zastosowaniem innej strategii, rozpoczynając swoją prezentację od…dowcipu, anegdotki czy bezpretensjonalnego żartu.

Prezentacja
Sztuka prezentacji — jaki żart opowiedzieć, aby przełamać lody

Humor, jako tajny składnik Twojego wystąpienia

Jak każdy składnik, szczególnie taki wyjątkowy, szczególny np. wykorzystywany w konkretnym przepisie kulinarnym, aby przerodził się w pożądany efekt, musi być dodany we właściwym momencie i…w odpowiedniej formie. Nie trzeba mówić, że żart to dość kontrowersyjny pomysł, ale jeśli będzie trafiony w swym przesłaniu i nie obrazi nikogo, to może Twoją drogę wystąpienia usłać różami, czy właśnie przełamać lody. Rezultaty więc mogą być błogosławieństwem dla prezentera, który odczuje większą ulgę i swobodę, uświadamiając sobie jednocześnie, że jego widownia jest mu przychylna i otwarta na to, co jest im w stanie wygłosić i powiedzieć.

Humor jednak jest narzędziem bardzo nieprzewidywalnym i trzeba naprawdę dobrze wybrać chwilę, aby taki element wprowadzić w trakcie przemowy. Dlatego warto przyglądać się reakcjom widzów i innym symptomom, jakie mogą towarzyszyć Twojej wypowiedzi. To będzie dla Ciebie wskazówką i pewnego rodzaju podpowiedzią, gdzie, kiedy i nawet co, ująć w kategorii żartu.

Sztuka prezentacji to sfera, której zaleca się bliżej przyjrzeć, jeśli pragniemy stać się godnymi przedstawicielami, a wręcz liderami naszej sprawy, za którymi pójdzie większe grono osób – chętne słuchania tego, co mamy światu do powiedzenia.