Kobieta w górach

Slow life czyli bez zabiegania

Slow life, czyli styl życia, który z roku na rok zyskuje w Polsce na popularności, najogólniej mówiąc, oznacza życie w zwolnionym tempie, czyli z dala od bieganiny życia codziennego, pracy w stresujących miejscach, takich jak korporacje i niezdrowego jedzenia, dostępnego w restauracjach typu fast food. Jak wieść życie slow life i czy faktycznie każdy może sobie na nie pozwolić?

Slow life jako idea narodziła się w Norwegii w 1999 roku. W tym czasie przez Geira Berthelsena została powołana organizacja The World Institute of Slowness, czyli Światowy Instytut Powolności, której ogólnym celem miało być przeciwstawianie się światowej globalizacji i uniformizacji. Idea slow life nie jest właściwie do końca sprecyzowana, ale w uproszczeniu skupia się wokół zwalniania pędu, w którym człowiek na co dzień funkcjonuje. Dlaczego to właśnie pęd życia tak bardzo szkodzi człowiekowi? Jednym z negatywnych skutków globalizacji jest zatracenie umiejętności cieszenia się drobnostkami. Rozwój gospodarki sprawił, że dążymy w życiu do ciągłego podnoszenia kompetencji zawodowych i marzymy o wspaniałej karierze i bogactwie. Oczywiście nie ma w tym nic złego, o ile po drodze nie zapomnimy o cieszeniu się życiem. W celebrowaniu życia w zgodzie z ideą slow life nie chodzi o konieczność zwiedzenia całego świata, odwiedzenie wszystkich muzeów na całym świecie, posiadanie najpiękniejszego domu, największej garderoby czy najwięcej hektarów ziemi. Slow life nie wyklucza posiadania wyżej wymienionych rzeczy, chociaż stawia raczej na zminimalizowanie potrzeb posiadania rzeczy fizycznych i na skupienie się na doznaniach.

Wybrzeże z okna samochodu
Slow life

Podstawowe zasady slow life

Jedną z podstawowych zasad życia w stylu slow jest znalezienie prawdziwego celu w życiu albo na najbliższe kilka lat. Chodzi głównie o nauczenie się nieprzywiązywania do rzeczy nieważnych i zaprzestanie tracenia czasu na błahostki. Jest to jeden z najtrudniejszych etapów slow life, który najlepiej, co do zasady, rozpatrzyć na początku. Osoby praktykujące slow life obierają sobie cel na najbliższą przyszłość i sukcesywnie go realizują, nie marnotrawiąc sił. Nie marnują całego popołudnia na oglądanie telewizji, o ile ich celem nie jest zdobycie wykształcenia z zakresu filmoznawstwa i zaliczenie przedmiotu, który wymaga ciągłego oglądania dzieł kinematografii.

Kolejna zasada dotyczy dbania o samego siebie. Co to oznacza? Ten styl życia namawia do nauczenia się, jak być człowiekiem asertywnym. Taka postawa pomaga zachować psychiczny komfort nawet w najbardziej stresujących sytuacjach. Ważne jest też, żeby w ciągu dnia znaleźć choć odrobinę czasu dla siebie, po to, by napić się w spokoju herbaty lub kawy, zatrzymać się na chwilę w parku, by podziwiać piękno natury. Do tej zasady można również dołączyć prowadzenie własnego biznesu, który nierzadko jest też odzwierciedleniem pasji osób, które obrały styl życia slow life.

Ostatnia zasada dotyczy konieczności wprowadzeniu porządku nie tylko w życiu, ale też otoczeniu. W myśl tej zasady warto zrobić porządek w kuchennych szafkach, w kosmetyczce, w szafie czy garderobie. Pozbyć się rzeczy zbędnych. Należy też pamiętać, żeby w miarę możliwości nie kupować gotowych produktów spożywczych oraz ubrań wątpliwej jakości. Najlepiej stawiać na jakość nie na ilość. Wszystkie powyższe rady, wprowadzające w tajniki slow life warto stosować według własnych potrzeb i finansowych możliwości.