Sałatki z warzyw

Slow Food vs. Fast Food

W dobie pędu i szybkiego trybu życia ludzie niemal codziennie mają styczność z Fast Foodami. Gastronomia i sklepy spożywcze dostosowały się do gustów i stylów życia konsumentów, sami też bardzo wpływając na ich wymiar. Teraz nie musisz koniecznie przygotowywać posiłku w domu, jak możesz w łatwy sposób nabyć i zjeść w szybkim czasie posiłek – na zewnątrz lub zamówić bezpośrednio do domu. Jak dobrze wiadomo, spożywanie takiego jedzenia, jest zazwyczaj bardzo niezdrowe. Z tego względu wyodrębnił się odłam osób i trend, który faworyzuje rozkoszowanie się potrawami i ich smakiem, w postaci Slow Food. Kto więc w takim pojedynku wyjdzie zwycięsko?

Czym jest Slow Food?

Wyodrębniony ruch społeczny, a zarazem kontra trend dla Fast Foodów, wychodzi z założenia, że jedzenie powinniśmy spożywać powoli, bez pośpiechu, delektując się jego smakiem, a także zachwycając się kolorem. Kierując się dobrymi pobudkami, Slow Food ma być zachętą i zwróceniem uwagi w negatywną stronę oraz efekty wynikające ze złych nawyków żywieniowych. Dlatego też ruch promuje zdrowe, pełne w wartości odżywcze oraz ekologiczne jedzenie, wykluczając zarazem te produkty, które są genetycznie zmodyfikowane i przetworzone.

Spowolnienie to, ma być dla ludzi także zachętą do spojrzenia w stronę przyrody, w tym także zwierząt i utrzymaniu ich pod ochroną. Kiedy Fast Food koncentruje się nad jak najwygodniejszym modyfikowaniem potraw (z korzyścią dla producentów i dla konsumentów), tak inicjatywa Slow posiada wyłącznie dobre intencje, zachęcając ludzi do zdrowego odżywania i diety, o czym mówią między innymi liczne książki o daniach wegetariańskich . Jej działania skupiają się między innymi na przyglądaniu się i zwracaniu uwagi na potrawy, gatunki zwierząt i roślin, które mogą po prostu ulec zapomnieniu. Konkretny projekt odpowiedzialny za to działanie został nazwany „Arką Smaków” i jego nadrzędnym celem jest ochrona produktów oraz sposobów ich wytwarzania, tak by inni ludzie mieli możliwość poznania ich smaku, poszerzając swoje kulinarne doświadczenia. Są to więc potrawy, które są oryginalne i tradycyjne dla danych regionów i niewystępujące nigdzie indziej.

Na owej liście znajdują się same naturalne potrawy z całego świata, dlatego też entuzjaści Slow Food są zarówno prawdziwymi smakoszami, ale umieją dobrze zaplanować posiłki, by były odpowiednio wyważone oraz dostarczały wskazaną ilość witamin i minerałów. Żywność ta jest niskoprzetworzona i wytwarzana za pomocą tradycyjnych metod produkcji, wykluczając jednocześnie te metody, które korzystają z nowoczesnej technologii. Co za tym idzie, rezygnuje się ze sztucznych dodatków, składników jak: barwników, ulepszaczy smaków, zapachu czy aromatu.

Zastanówcie się więc czy warto podążać za niezdrowymi nawykami i tym, co oferują popularne sieciówki i punkty gastronomiczne. W dobie internetu można łatwo znaleźć kuchnię i potrawy, które nie dosyć, że możecie zrobić je sami, jak również skosztować bezpośrednio w miejscach, w których zostały wytworzone – zgodnie z przepisem, wyłącznie z naturalnych składników. To odpowiedni moment, żeby zwolnić i potraktować posiłek, jako balsam dla duszy…i ciała.