Słuchawki i karteczka music=life

Rola muzyki w życiu człowieka

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się stało, że muzyka odgrywa tak ważną rolę w Twoim codziennym życiu? Co sprawia, że sięgasz po słuchawki, żeby posłuchać muzyki nawet w chwilach smutku? Co takiego sprawia, że muzyka pogłębia ludzkie uczucia, zmienia je, uszczęśliwia, wzrusza?

Muzyka towarzyszy człowiekowi wszędzie. Można jej słuchać w samotności i w towarzystwie, za pośrednictwem słuchawek albo dzięki głośnikom odtwarzacza. Słuchamy jej podczas treningów i odpoczynku. Towarzyszy nam w podróży, w pracy, a nawet podczas snu. Osoby ćwiczące chętnie słuchają muzyki podczas treningów, dlatego że dzięki niej mogą ćwiczyć intensywniej i dłużej. Muzyka skutecznie reguluje tętno człowieka – z tego powodu jej słuchanie jest zabronione podczas niektórych oficjalnych sportowych zawodów. Muzyka działa nastrojowo. Wie o tym każdy, kto choć raz przygotowywał się do spotkania ze znajomymi czy randki.

Jak ciało reaguje na muzykę?

Doktor Valerie Salimpoor z Rotman Research Institute w Toronto we współpracy z innymi naukowcami podjęła się przeprowadzenia badań nad reakcją ludzkiego mózgu na muzykę. Na podstawie ich badań możemy dojść do wniosku, że muzyka w naszym mózgu wywołuje podobne reakcje jak seks czy jedzenie. Podczas gdy my słuchamy ulubionych piosenek, nasz mózg zaczyna produkować dopaminę. To neuroprzekaźnik, uwalniany przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym, który odpowiada za dobre samopoczucie i w zasadzie motywuje człowieka do działania. Dopamina wpływa na ciśnienie krwi, regulację napięcia mięśniowego, pracę gruczołów endokrynnych oraz na emocje. Według przeprowadzonych badań nieodpowiednie ilości dopaminy w organizmie mogą przyczyniać się do występowania niektórych poważnych schorzeń neurologicznych, do których zalicza się chorobę Parkinsona, w której przebiegu dochodzi do zaburzeń wydzielania dopaminy w organizmie, co z kolei prowadzi do zwiększenia napięcia mięśniowego.

Zapis nutowy
Rola muzyki w życiu człowieka

Muzyka jako tło życia

Biorąc pod uwagę dotychczas przeprowadzone badania, można dojść do wniosku, że życie bez muzyki byłoby dla większości ludzi smutniejsze, monotonne i prawdopodobnie o wiele bardziej przygnębiające. Muzyka dodaje energii i rozluźnia napięte przez stres ciało. Stosując muzykoterapię, zmniejszamy stres, strach, a ponadto poprawiamy pamięć. Słuchając ulubionej muzyki, podnosimy odporność swojego organizmu, a przy tym stajemy się wrażliwsi na piękno i mądrzejsi. Słuchając określonego gatunku muzyki, wpływamy na swoje zachowanie i kształtujemy charakter. Zyskujemy też tym samym narzędzie, pomagające nam wyrazić siebie, a nawet odnaleźć się w konkretnej grupie społecznej.