Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego to joga uchodzi za jeden z najpopularniejszych sposobów na walkę ze skutkami stresu? Choć jest dyscypliną rozwoju duchowego, to można zauważyć, że odpowiednio praktykowana, pozytywnie wpływa na regenerację zmęczonego i zestresowanego organizmu.
Joga w największym uroszczeniu to system filozofii indyjskiej, która zajmuje się związkami pomiędzy ciałem i umysłem. Symbioza umysłu, ciała i ducha możliwa jest poprzez odpowiedni trening ciała, połączony z medytacją. Joga korzystnie wpływa nie tylko na duchową transformację praktykującego, ale też na radzenie sobie ze skutkami stresu. Pomaga zachować formę i wyraźnie poprawić humor na co dzień.
Co zyskujesz, praktykując jogę?
Regularne praktykowanie jogi wpływa pozytywnie na obniżenie poziomu kortyzolu, a co za tym idzie na zmniejszenie poziomu stresu. Joga widocznie poprawia zdrowie ćwiczącej osoby oraz wpływa na jakość jej snu. W niektórych sytuacjach może nawet doprowadzić do zredukowania skutków alergii i astmy. Regularna i poprawnie wykonywana joga obniża ciśnienie krwi, redukuje złość i napięcie mięśniowe, a czasem pomaga w rzucaniu palenia. Joga wzmaga rozwój duchowy osoby ćwiczącej i widocznie poprawia jej dobre samopoczucie. Regularne ćwiczenia jogi wzmacniają siłę ćwiczących i wpływają na uelastycznienie ciała. Joga wyraźnie poprawia kondycję, a dzięki temu spowalnia procesy starzenia.
Najbardziej pożądany skutek regularnego ćwiczenia jogi, czyli redukcja stresu, osiągany jest poprzez odpowiednią technikę oddechu, która odgrywa bardzo ważną rolę podczas praktyki jogi. Regularne, kontrolowane i głębokie oddechy dotleniają całe ciało i mózg oraz przyczyniają się do wzrostu produkcji endorfin w ciele.
Jak ćwiczyć jogę?
Jogę można ćwiczyć w samotności w domu, korzystając z filmików instruktażowych, które są dostępne online. Jednak jeśli myślimy o jodze poważnie i chcemy ją poprawnie wykonywać przez lata, a nie tylko doraźnie, to najlepiej zdecydować się na kurs w szkole jogi. W takim miejscu podczas zajęć w specjalnym ośrodku, nad naszą techniką będzie czuwał nauczyciel jogi. Istnieje wiele różnych metod nauczania jogi i wybór odpowiedniej szkoły najlepiej uzależnić od własnych oczekiwań. Można wyróżnić bardziej statyczne techniki praktykowania jogi oraz dynamiczne. Wszystkie techniki wykorzystują serie pozycji, które mają na celu rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni oraz rozruszanie stawów. Niektóre programy jogi skupiają się na duchowym wymiarze tej praktyki, inne przybierają nierzadko gimnastyczną formę. W niektórych metodach dynamicznie przechodzi się z pozycji do pozycji z pełnym, a w innych skupia się przede wszystkim na pełnej relaksacji w każdej z nich.