Kobieta w promieniach słońca

Pogoda a samopoczucie – meteoropatia

Podczas nagłych zmian pogody odczuwasz zmęczenie i brakuje Ci chęci do jakiejkolwiek aktywności? Twoje ciało negatywnie reaguje na spadek ciśnienia atmosferycznego, a ponadto co roku obawiasz się przesilenia, ponieważ wiesz, że da Ci się we znaki złym samopoczuciem? Prawdopodobnie cierpisz na meteoropatię. Jak sobie radzić z wpływem pogody na samopoczucie?

Znawcy szacują, że obecnie nawet co trzeci mieszkaniec Polski rozpoznaje u siebie dolegliwości, wywoływane przez zmiany pogodowe. Kobiety częściej odczuwają tego typu objawy meteoropatii, co ma związek ze zmianami hormonalnymi w ich organizmach. Najbardziej narażone na objawy meteoropatii są kobiety w okresie menopauzy. Z kolie najmniej narażone na te przykre dolegliwości są dzieci. W miarę rozwoju cywilizacji meteoropatów przybywa. Ludzie są bardziej wrażliwi na zewnętrzne bodźce, ponieważ tracą związek z naturą i naturalną odporność organizmu. Szacuje się, że próg wrażliwości człowieka znacznie się obniżył. Dawniej na dolegliwości pogodowe narzekała co trzecia osoba, obecnie już do druga. Negatywne reakcje na zmieniającą się pogodę nasilają się z wiekiem człowieka, a największa wrażliwość przypada po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia.

Kobieta chowa twarz
Wpływ pogody na samopoczucie i o meteoropatii

Jak zwalczyć objawy?

W zasadzie nie stajemy się chorzy z powodu zmian pogodowych, ale nasila ona różne przykre dolegliwości. Zmieniająca się pogoda wpływ na parametry i funkcje organizmu. Pogoda wpływa na zmianę liczby czerwonych i białych krwinek oraz na stężenie hemoglobiny. Oddziałuje również na ciśnienie krwi, ukrwienie mózgu i rytm serca. Niektórzy meteoropaci zauważają wpływ na temperaturę ciała oraz napięcie mięśniowe. Pogoda może mieć też wpływ na wydolność narządów wewnętrznych, a szczególnie na nerki.

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak choroba wrzodowa, sercowo-naczyniowa czy reumatyzm oraz astma zauważają nasilenie się dolegliwości chorobowych podczas zmian pogodowych. Meteoropatia nie jest uznawana za chorobę i nie istnieją żadne leki, które pomogłyby cierpiących zniwelować dolegliwości czy zmniejszyć ich natężenie. Na szczęście można poradzić sobie z niektórymi efektami meteoropatii, stosując się w codziennym życiu do kilku sprawdzonych zasad. Przede wszystkim w trakcie gwałtownych zmian pogody (przechodzenia frontów atmosferycznych) nie forsuj organizmu wysiłkiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Warto tez wyrobić w sobie nawyk picia naparów i wywarów z ziół, czyli np. z kozłka lekarskiego, szyszek chmielu, ziela męczennicy i melisy, które działają kojąco na co dzień oraz ułatwiają zasypianie. Pomagają też radzić sobie z dolegliwościami żołądkowymi. Warto też codziennie przebywać na świeżym powietrzu i to bez względu na pogodę. Meteoropatom poleca się wprowadzić do codzienności nieco regularnej aktywności, która z pewnością pozytywnie wpłynie na nastrój. Ponadto tego typu aktywności pomogą przyzwyczaić organizm do zmian pogodowych.