Książki, które podbiły serca czytelników w 2020 roku

Rok 2020 za nami! Wiele osób z tego powodu się cieszy i już czeka na to, jakie rewelacje przyniosą kolejne dni. Jeżeli Twoim postanowieniem noworocznym jest zwiększenie liczby przeczytanych stron, to jesteś w dobrym miejscu! Podpowiadamy, które propozycje podbiły rynek wydawniczy w 2020 roku i po jakie książki warto sięgać.

Szachy i uzależnienia, czyli „Gambit królowej”

Książka o rudowłosej dziewczynce, która stała się szachową mistrzynią, zainspirowała twórców do wyprodukowania serialu na motywach powieści. To właśnie dzięki Netflixowi książka zyskała tak wielką popularność. W ekranizacji ośmioletnia Beth Harmon trafia do sierocińca, gdzie podaje się dzieciom małe, zielone tabletki. W trakcie pobytu odkrywa swoją miłość – szachy. W piwnicy szkoli ją tamtejszy woźny, jednak dopiero po znalezieniu domu adopcyjnego jej szachowa kariera i przy okazji uzależnienie, nabierają tempa. Powieść z pewnością spodoba się osobom, które uwielbiają czytać o poszukiwaniu sensu życia, przyjaźni, rywalizacji i samotności.

Prosto do Canal+

Końcówka 2020 roku należała do Szczepana Twardocha. Ekranizacja powieści „Król” spotkała się z zachwytem wielu odbiorców. Opowieść o żydowskim gangsterze, pięknych samochodach, kobietach i alkoholu – to wszystko znajdziesz w Warszawie w 1937 roku. Nie zabraknie konfliktów, ciekawych bohaterów i wciągającej fabuły – dlatego też warto sięgnąć po twórczość Twardocha. Jeżeli spodoba Ci się „Król” to koniecznie sięgnij po kontynuację losów bohaterów zamkniętych w książce „Królestwo”.

„Ja i moje przyjaciółki idiotki”

Joanna Okuniewska, autorka popularnych w Polsce podcastów, przygotowała lekarstwo na złamane serce czy jesienną chandrę. To książka dla każdego, kto potrzebuje poprawy humoru i dawki życiowych mądrości. Świetne spojrzenie na związki i relacje między ludźmi. Pozycja „Ja i moje przyjaciółki idiotki” tłumaczy naturę człowieka, mechanizmy jego działania i wysnuwa wnioski, na które sami byśmy nie wpadli. W historiach zamkniętych na kartkach każdy odnajdzie jakąś część siebie. Warto również sięgnąć po telefon i posłuchać podcastu o tym samym tytule. Z pewnością się nie zawiedziesz!

Dla fanów kryminałów

Fanom sensacji, kryminałów i thrillerów z pewnością spodoba się „Piętno” Przemysława Piotrowskiego. To pierwsza część sagi z Igorem Brudnym, który jest warszawskim policjantem. Bohater, czy tego chce czy nie, musi poradzić sobie w końcu ze swoją przeszłością – w jego rodzinnych stronach zamordowano człowieka, a sprawca wydaje się być łudząco podobny do policjanta. Czy to właśnie Brudny jest kluczem do odnalezienia mordercy? „Piętno” wciąga i zaskakuje z każdą stroną coraz bardziej. Warto sięgnąć po tę pozycję i pozostałe dwa tomy, które ukazały się w serii.

Lektura tych pozycji już za Tobą? Sięgnij po takie klasyki, jak Agatha Christie czy książki, które zawsze chciałeś przeczytać, ale nie wystarczyło Ci czasu. Tuż za rogiem czają się tegoroczne premiery, dlatego warto być czujnym. Być może Twój ulubiony autor właśnie szykuje nowość, obok której nie przejdziesz obojętnie?