Osoba trzyma książkę

Kilka powodów, dla których warto czytać

Nie masz pomysłu na spędzenie wolnego czasu i szukasz zajęcia, które pozwoli Ci jednocześnie odpoczywać i poszerzać wiedzę? Polecamy codzienną lekturę, która nie dość, że pozwoli na chwilę zapomnieć o codziennych troskach, to dodatkowo wpłynie na obniżenie poziomu stresu w organizmie.

Liczne badania, które specjaliści w tej dziedzinie wykonali na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, wykazują, że czytanie ma ogromny wpływ nie tylko na poprawę humoru czy rozbudowę słownictwa. Czytanie wpływa pozytywnie na redukcję stresu i to nawet bardziej, niż spacer czy gra na komputerze. Ci sami naukowcy dowodzą, że wystarczy poświęcać chociaż 6 minut dziennie na lekturę, aby zauważyć u siebie redukcję stresu. Tego typu badania przeprowadził między innymi dr David Lewis z Mindlab International na Uniwersytecie Sussex. Jego badania wykazały, że podczas czytanie napięcie mięśniowe wywołane stresem ulega widocznemu obniżeniu. Z tych samych badań wynika, że czytanie może zredukować poziom stresu o około 70 proc., czyli około 10 proc. więcej niż słuchanie muzyki, około 15 proc. więcej niż picie herbaty i prawie 30 proc. więcej niż spacerowanie.

Czytanie to najlepszy sposób na „marnowanie” czasu

Czytając, poszerzasz słownictwo i rozwijasz swoją wiedzę. Wbrew pozorom uczymy się, czytając nie tylko książki historyczne czy reportaże, ale też beletrystykę. Poświęcanie czasu książce wpływa pozytywnie na rozwój wyobraźni człowieka, co jest szczególnie istotne u dzieci. Pokazując dziecku, że czytanie książek dla dzieci jest dobrym sposobem na rozrywkę, dajemy mu narzędzie, niezbędne do zdobycia cech dobrego rozmówcy. Ponadto czytanie pomaga dłużej zachować świeżość umysłu osobom w podeszłym wieku. Istnieją badania, pokazujące, że czytanie pozytywnie wpływa na ochronę przed Alzheimerem.

Czytanie pomaga kształtować charakter i poglądy. Możne tego dokonać, sięgając zarówno po książki obyczajowe, jak i te o tematyce społecznej oraz psychologicznej. Czytając o przygodach lub codziennym życiu oraz kłopotach książkowych bohaterów można skutecznie odnaleźć sposób na rozwiązanie własnych problemów. Perypetie bohaterów czytanych powieści mogą odzwierciedlać nasze życie. To dzięki lekturze uczymy się rozpoznawać wszelkie postępowania moralne, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Dzięki czytaniu możemy skonfrontować działania bohaterów z własnym osądem. To dzięki książkom ludzie niedoświadczeni w życiu mogą uczyć się na błędach bohaterów literackich, ponieważ czytając, jesteśmy skłonni do refleksji nad decyzjami już podjętymi lub które są przed nami.