Jak najlepiej zorganizować szafę ?

Spadająca na głowę lawina ubrań to doświadczenie, które łączy niemal całą ludzkość. Poupychane swetry, luźno wrzucone koszulki i wygniecione spodnie nie tylko tworzą coś na miarę abstrakcyjnej instalacji artystycznej, ale także sprawiają, że mimo kilkunastu dodatkowych minut poświęconych na przymiarki, każdego poranka opuszczamy nasze mieszkanie niemal w tym samym stroju. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny poradnik, w którym dowiesz się, jak najlepiej zorganizować swoją szafę.

 

Pierwsze kroki

Niestety sprzątanie szafy zaczyna się… od zrobienia jeszcze większego bałaganu. Wyciągnij niemal całą zawartość garderoby – choć brzmi to jak szaleństwo, to naprawdę jeden ze skuteczniejszych sposobów. Tego rodzaju terapia szokowa pomoże Ci zobaczyć nie tylko jak wiele masz ubrań, ale także ile z nich na co dzień jedynie zalega w szafie.

 

Grupuj, kategoryzuj, układaj

Aby cała misja sprzątania szafy zakończyła się sukcesem, warto postawić na dość konkretne podzielenie ubrań. Zacznij od sezonów – jeśli sprzątaniem zajmujesz się latem, odłóż wszystkie grube swetry, szaliki i rękawiczki, w przypadku zimy pozbądź się ubrań letnich. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, polecamy zakup dodatkowych pudeł, w których możesz składować ubrania poza sezonem.

Wieszaj i składaj

Podczas porządkowania szafy, warto zadbać o dobrą kondycję naszych ubrań. Poza naprawianiem ewentualnych przetarć, zaszywaniem dziur itp., zabezpiecz ulubione rzeczy przed zniszczeniem. Właśnie dlatego wyjątkowo delikatne ubrania, takie jak na przykład swetry, staraj się składać. Wieszaki, choćby najdelikatniejsze, mogą niszczyć strukturę swetra i go odkształcać. Poza tym zdecyduj się na odpowiednie akcesoria. Najlepiej wybierać wieszaki dopasowane do rodzaju ubrań. Ciężkie, drewniane profilowane wieszaki sprawdzą się w przypadku marynarek czy płaszczy i zapobiegną ich spadaniu oraz odkształcaniu. Osoby, które nie dysponują zbyt dużą przestrzenią, powinny zdecydować się na wieszaki o wąskim profilu. Dzięki nim nie tylko zaoszczędzisz nieco miejsca, ale dzięki welurowemu pokryciu, zyskasz pewność, że żadna koszulka nie zmieni lokalizacji. Wyjściem pośrednim są wieszaki o płaskim profilu, które sprawdzą się w przypadku większości ubrań.

 

Profesjonalny selekcjoner

Choć każdy z nas prawdopodobnie wolałby selekcjonować wina, aniżeli ubrania, jest to czynność, która czeka wszystkich zajmujących się porządkami. Wówczas najlepiej kierować się zasadą użyteczności. Jeśli dane ubranie nie było przez Ciebie założone przynajmniej raz na dwa lata – czyli choć raz w danym sezonie, możesz się go pozbyć. Zostawiamy wszystko, w czym chodzimy najczęściej i dodatkowo dbamy o odpowiednie umiejscowienie – tak, by uniknąć codziennego przepychania się na tył szafy. Rzeczy lekko zniszczone, ale możliwe do naprawienia możemy zreperować i dalej używać bądź naprawić i oddać potrzebującym, razem z rzeczami, które są dobre, ale po prostu w nich nie chodzimy.

 

Odkładanie na później

W procesie selekcji oczywiście zachęcamy do dawania ubraniom drugiej szansy, jednak nie za wszelką cenę. Większość osób ma problem z wyrzuceniem ubrań, dlatego duża część nienoszonych lub niemodnych ubrań trafia do grupy „do domu”. Oczywiście dawanie ubraniom drugiej szansy jest czymś jak najbardziej pozytywnym, jednak pamiętaj, że do chodzenia na co dzień wystarczą Ci trzy, cztery stroje. Poza tym warto się zastanowić, czy zatrzymane na siłę ubrania nie sprawią, że otwierając drzwi kurierowi, będziesz palić się ze wstydu.

 

Jak widać, porządkowanie szafy to zadanie przede wszystkim wieloetapowe, które wymaga od nas niemałego zaangażowania oraz skupienia. Jednak warto pamiętać, że jeśli po każdym sezonie dokonamy ogólnego przeglądu szafy, rzadziej będziemy mierzyć się z wielogodzinną selekcją połączoną z gruntownymi porządkami.