Mężczyzna okrywa kurtką dziewczynę

Friendzone – jak rozpoznać i się z niego uwolnić.

W naszej kulturze to pojęcie zakorzeniło się już bardzo dobrze. W samym Internecie możesz zobaczyć i przeczytać o tym w wielu artykułach, memach – treści, która prawdziwie lub bardziej żartobliwie wyjaśnia, na czym sytuacja taka polega. Wymysł ludzi i obiekt żartów to jedno, ale jakby nie patrzeć, kwestie przyjaźni damsko-męskich nie były lepiej rozważane jak za sprawą friendzone. Odnosząc się do różnych stron owej sytuacji i opinii, można dokładnie określić na czym polega i w czym tkwi problem.

Przyjaźń damsko-męska – druga strona medalu

Mówiąc o friendzone i tym, że ktoś tkwi w takiej fazie, mamy na myśli relacje, w której dwie osoby darzą się przyjaźnią, ale jednej ze stron przestaje taki status quo wystarczać. Poszkodowana w tym ujęciu osoba nie czuje się na tyle odważna, by powiedzieć o swoich uczuciach kobiecie/mężczyźnie, która nie zdaje sobie o nich zupełnie sprawy. W rezultacie ktoś kto liczy na pogłębienie relacji, wpada w pewnego rodzaju pułapkę, z której nie umie wyjść.

Z przytoczoną krótką definicją zjawiska pewnie wielu z Was się utożsamia bądź do jeszcze niedawna miała do czynienia. Można polemizować czy samo pojęcie ma naprawdę racje bytu, ale z pewnością można samą sytuacje uznawać za jeden z powszechnych obrazków, przykładów relacji na linii mężczyzna – kobieta. Warto zaznaczyć, że w położeniu osoby tkwiącej we friendzone znajdują się zdecydowanie częściej mężczyźni. Wynika to głównie z faktu, że kobiety nawiązując relacje z mężczyznami, zwykle poszukują też osoby przyjaciela, z którym można pogadać i szukać wsparcia, co niekoniecznie musi wiązać się z budowaniem długotrwałej relacji jak związek. Faceci bardzo często mylnie odbierają sygnały i dają się ponieść uczuciom, które nie mają odzwierciedlenia w postawie drugiej osoby. Jak w takim razie rozpoznać, że się jest we friendzone i czy są na to sposoby, by się z tego uwolnić?

Chłopak i dziewczyna

Drobne rady jak rozpoznać i uwolnić się z friendzone

Nawet największa przyjaźń paru osób ma swoje granice. Od tego najlepiej jest zacząć proces uświadamiania sytuacji, w jakiej się znajduje. Będąc we friendzone, dobrze jest zdobyć się na powiększenie dystansu, nie zgadzając się na wszelkie uczynki względem drugiej osoby. Pokazanie jej, że ma się własne obowiązki, swoje potrzeby wskazuje, że jesteś kimś wartościowym i że masz swój własny świat, a nie pełnisz chłopca na czyjeś posyłki. Wysłuchiwanie czyichś bolączek, rozterek i próba ich zwalczania to piękny gest, ale w momencie, kiedy słyszysz, że osoba, w której się rozkochałeś myśli i mówi o kimś innym, powinieneś złapać dystans.

W takiej sytuacji wskazane jest po prostu powiedzieć o swoich uczuciach. Zdobywając się na taki krok, raz a dobrze się przekonasz co myśli o nich druga osoba. Może się to ułożyć jednakowo w scenariusz, jaki od dłuższego czasu pragnąłeś albo niestety otrzymasz cios, kosza w czystej postaci. Znając prawdę, będziesz mógł już rozpocząć nowy etap w życiu, który nie opiera się na domysłach, jak również i kłamstwach.