Czytnik e-booków – jaki wybrać?

Kiedyś książka musiała być papierowa i pachnieć drukarnią. W dwudziestym pierwszym wieku coraz chętniej korzystamy z czytników e-booków. Są kompaktowe, poręczne, nie potrzebujemy do nich regału i miejsca. Wrzucamy je do torebki czy bagażu i korzystamy w dowolnym momencie. Masz w nim mnóstwo Jeżeli więc nie lubisz kolekcjonować książek a wirtualna biblioteka w zupełności Ci wystarcza to niezawodny znak, że czas na czytnik. Jaki wybrać, ile kosztuje i czy daje nam przewagę nad papierową książką?

Ekran

Po pierwsze rozmiar, po drugie typ. Standardowa przekątna ekranu to 6 cali. Pozwala na komfortowe czytanie książek. Na rynku znajdziesz także nieco mniejsze, 5 calowe ekrany. Są mobilniejsze ale i niekoniecznie będą tak wygodne. Dla tych, którzy wolą jeszcze większe ekrany możesz postawić na model 6.8 cala, albo wybrać, któryś pomiędzy 8 a 10 cali. Musisz więc zdecydować jaki rozmiar będzie Ci najbardziej odpowiadał.

Matryca powinna być matowa a ekran e-papierowy. Urządzenia z wyświetlaczem LCD są tańsze ale skutki będziesz odczuwać podczas czytania. E-papier to małe kuleczki atramentu, które poprzez impulsy elektryczne układają się w piksele. Tło jest jasne a na nim czarne napisy. W przypadku wyświetlacza LCD, który stosuje system barw RGB oczy męczą się bardziej. Tekst na e-papierze jest widoczny pod każdym kątem, ekran się nie błyszczy i nawet w pełnym słońcu doskonale widać co autor napisał. Nie ma przecież nic gorszego niż przerwanie atrakcyjnej książki w najważniejszym momencie tylko dlatego, że nic nie widzisz.

Pamięć

Chyba druga zaraz po ekranie istotna część Twojego czytnika. Już nawet 4GB pomieszczą setki książek, a te które Ci się znudzą możesz usunąć z biblioteczki, dzięki czemu zrobisz miejsce na nowe. Pamięć zawsze możesz rozbudować o kartę microSD. Ta opcja sprawdzi się u osób, które czytają na przykład komiksy czy mangi.

Bajery

Warto sprawdzić jakie formaty tekstu czytnik obsługuje. Są to zwykle: EPUB, PDF, MOBI. Nowsze modele mogą odtworzyć też format: TXT, HTML, RTF a nawet DOC. Warto sprawdzić czy urządzenie ma możliwość korzystania z wi-fi i Bluetooth.

Kolejny atutem będzie mocna i wytrzymała bateria. Nie chcemy żeby podczas czytania szybko padała. Urządzenie ma być mobilne, a nie przytulone do kabla zatem warto sprawdzić jej pojemność.

Warto także zwrócić uwagę na sposób przełączania stron. Coraz więcej producentów czytników stawia na dotykowe ekrany. To znacząco ułatwia czytanie. Jeżeli zdecydujesz się na czytnik z mechanicznymi klawiszami to również jest to dobre rozwiązanie. Ważne, by przyciski były w wygodnym miejscu. Ekran z wyświetlaczem w formie e-papieru będzie się ładował wolniej niż ten z LCD, co jest normalnie podczas używania tego rodzaju produktu. Nie oglądamy na nim filmów czy seriali więc znaczna prędkość wyświetlania nie jest wymagana.

Najczęściej wybierane czytniki e-booków

Kindle Paperwhite 4

Jest wodoodporny i pozwala na zanurzenie urządzenia w wodzie na głębokość dwóch metrów. Ma większą rozdzielczość niż jego poprzednicy. Cienki, lekki, duża pamięć i kompaktowe rozmiary sprawiły, że czytelnicy go pokochali. Dodatkowo ma możliwość słuchania audiobooków.

Muse Light, Bookeen

To jeden z tych czytników, który ma wysokiej jakości wyświetlacz LCD odpowiednio przystosowany. Dzięki specjalnej podłodze zapobiega rażeniu światła po oczach dzięki czemu ich nie męczy. Mamy do wyboru 20 poziomów jasności. Jest lekki i cienki a wbudowana pamięć pomieści 4 tysiące książek.

PocketBook Lux 4 627 Touch

Lekki i wygodny, zmieści się do torebki i plecaka. Równomierne podświetlenie zapewnia komfort czytania o każdej porze dnia i nocy. Znajdziesz w nim różne aplikacje oraz słowniki, co ułatwia naukę. Dzięki technologii Film Touch ekran jest bardziej wrażliwy na dotyk.

Do swojego czytnika możesz dokupić eleganckie etui. Dzięki temu ekran nie zarysuje się podczas transportu a urządzenie będzie dłużej służyło. Warto także raz na jakiś czas rozładować do samego końca i naładować do pełna bez używania podczas trwania procesu. Dzięki temu zachowasz dłużej sprawną baterię. Czy e-book daje nam przewagę nad tradycyjną książką? Niekoniecznie. Wartość merytoryczna jest przecież wciąż taka sama, a historia nie uległa zmianie. Chodzi tylko i wyłącznie o Twój komfort, więc jeżeli kochasz czytać i nie masz miejsca na papierowe książki zainwestuj w czytnik.