Co to jest anhedonia i jak sobie z nią poradzić?

W ostatnich latach przybywa osób cierpiących na zaburzenia depresyjne. Jedną z nich jest anhedonia, czyli pewien stan, w którym zauważasz u siebie obniżenie zdolności do odczuwania przyjemności i radości. Anhedonia równie często nazywana jest jednym z pierwszych objawów depresji lub stanu, który może do niej doprowadzić.

Anhedonia obejmuje takie obszary życia jak zainteresowania, relacje z innymi ludźmi, doświadczenia zmysłowe oraz odczuwanie przyjemności z jedzenia i picia. To psychiczne zaburzenie może też odbijać się na Twoim życiu seksualnym.

Pierwsze symptomy anhedonii

Jednym z pierwszych symptomów rodzącego się w Tobie problemu może być niezdolność do odczuwania radości w sytuacjach, które wcześniej dostarczały Ci dużo satysfakcji i pozytywnych wrażeń. Jeśli zauważasz u siebie przedłużający się stan apatii, to być może masz do czynienia z anhedonią. Zaalarmować powinny Cię sytuacje, w których nie potrafisz cieszyć się z takich drobiazgów, jak zapach ulubionych kwiatów, lektura książki ulubionego aktora czy smak czekolady.

Rozpoznajesz u siebie objawy anhedonii i zastanawiasz się, dlaczego Cię to spotkało, skoro jesteś aktywną zawodowo osobą, która z pewnością nie należy do introwertyków? Wbrew pozorom ta dolegliwość nie dotyka wyłącznie osób bardziej wycofanych towarzysko czy zawodowo. Współcześnie najczęściej zdolność do odczuwania radości tracą osoby na co dzień bardzo aktywne i przedsiębiorcze. Przyczyn pogarszania się psychicznego zdrowia takich osób można się doszukiwać w przyspieszeniu trybu życia, nakładaniem się wielu obowiązków oraz stresie. Skutkiem takiego pogorszenia stanu psychicznego najczęściej jest powolne wycofywanie się z życia społecznego, utrata motywacji do działań i wykazywania się inicjatywą w pracy oraz wycofywanie się z wszelkim relacji z innymi ludźmi.

Pomoc specjalisty

Jeśli zauważasz u siebie wszystkie powyższe objawy anhedonii, to prawdopodobnie będziesz potrzebować pomocy specjalisty. Nieleczone pierwsze objawy anhedonii mogą doprowadzić do różnych destrukcyjnych działań i głębokiej depresji. Jeśli czujesz, że przestajesz sobie radzić z problemem, to nie zwlekaj i udaj się na wizytę do specjalisty. Jeśli Twoja choroba jest na wczesnym etapie, to być może farmakoterapia nie będzie konieczna. Najważniejszym krokiem na drodze ku odzyskaniu psychicznej równowagi jest umiejętność przyznania się do własnej choroby i zwrócenie się po pomoc do bliskich lub lekarza. Pamiętaj, że ukrywanie tak poważnych objawów choroby może doprowadzić do pogłębienia dolegliwości i rozwoju depresji.

Alternatywne metody leczenia anhedonii

Choć chorzy najczęściej sięgają po farmaceutyki, to w zmaganiach z anhedonią dobre rezultaty można też uzyskać dzięki aktywności fizycznej. Warto ją połączyć ze zmianami nawyków żywieniowych i wprowadzeniem do codziennego jadłospisu produktów pełnoziarnistych, orzechów, roślin strączkowych, szpinaku, czekolady czy oliwy z oliwek. Uzupełnieniem leczenia może też być psychoterapia.