Alternatywne sposoby odżywiania

Obecnie jedzenie stało się tematem powszechnych dyskusji. W dobie silnie przetwarzanej żywności zaczynamy szukać diet, które lepiej zadbają o nasz organizm. Łatwy dostęp do większości produktów sprawia, że coraz częściej sięgamy po bardziej niekonwencjonalne dania i produkty. Poniżej przeczytasz o kilku najpopularniejszych.

Wegetarianizm

Jest to zdecydowanie najpopularniejsza z diet alternatywnych. Zakłada eliminacje wszelkiego rodzaju mięsa z naszej codziennej diety. W tym przypadku warto pamiętać, że również ryby uważane są za produkty mięsne. Powody, które najczęściej przyczyniają się do rezygnacji z wyrobów mięsnych to względy religijne, moralne bądź zdrowotne. W wielu religiach, w szczególności Wschodnich, spotykamy się z dość restrykcyjnym zakazem spożywania mięsa lub jego znacznym ograniczaniem. W przypadku względów moralnych większość wegetarian swoją decyzję argumentuje brakiem zgody na niehumanitarne traktowanie zwierząt w wielkich hodowlach. Natomiast za względami zdrowotnymi przemawia przede wszystkim chęć ograniczenia antybiotyków czy hormonów, które często znajdujemy w mięsie.

Weganizm

To bardziej restrykcyjna odmiana wegetarianizmu, która zakłada rezygnację z wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, jajka, mleko czy nawet miód. Wiele osób korzystających z tego typu diety unika również produktów pochodzenia zwierzęcego w innych aspektach życia. Wiążę się to przede wszystkim z rezygnacją z wyrobów skórzanych. W większości przypadków dieta wegańska zostaje poparta swoistą filozofią, która zakłada ogólne poszanowanie zwierząt.

Frutarianie

Frutarianizm to dieta, która opiera się na spożywaniu wyłącznie owoców. Jest to przykład tak zwanej monodiety, czyli diety jednoskładnikowej. Frutarianie świadomie rezygnują nie tylko z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ale także z nasion, orzechów i warzyw.
Jednak mają na myśli warzywa kulinarne, a nie botaniczne. Tym samym dopuszczalne staje się jedzenie pomidorów, czy bakłażanów będących w istocie owocami. Dieta frutariańska zakazuje również spożywania owoców, których zerwanie zaszkodziłoby roślinie. Niedopuszczalne jest wykopywanie, wyrywanie czy ścinanie krzewów. W najbardziej radykalnej odmianie frutarianie spożywają jedynie owoce, które sama spadły na ziemię.

Największe kontrowersje

Choć początkowo zarówno dieta wegetariańska, jak i wegańska mierzyły się ze społecznych ostracyzmem, obecnie cieszą się ogromną popularnością również w środowisku lekarzy. Jednak większość z nich zastrzega, że kluczem do prawidłowego odżywiania staje się przede wszystkim zbilansowana dieta, która dostarcza naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Zdania są znacznie bardziej podzielone w przypadku diety frutariańskiej, którą poleca się stosować jedynie przez krótki okres lub w ramach czasowej detoksykacji przeprowadzanej pod okiem specjalisty. Najczęściej przywoływaną zaletą diet roślinnych jest przede wszystkim obniżony poziomi cholesterolu oraz niskie ciśnienie. Jednak należy pamiętać, że trudno mówić o konkretnych skutkach samej diety na stan naszego zdrowia, ponieważ zazwyczaj jest ona tylko jednym z wielu czynników wpływających na nasz organizm.