Kula glubusu w ręce

Slow Travel – najlepsza forma podróżowania

Slow travel to nic innego jak sztuka wolnego podróżowania, podczas którego uczestnik nie skupia się na zaliczeniu licznych punktów napiętego programu turystycznego. Celem slow travel jest cieszenie się ze zwiedzania odwiedzonych miejsc i rozkoszowanie się chwilą. Wolne podróżowanie to doskonała alternatywa dla wszystkich wyjazdów all inclusive, które najczęściej nierozerwalnie wiążą się ze zwiedzaniem z listą zabytków do odhaczenia.

Slow travel można uznać za odgałęzienie ruchów, takich jak slow living czy slow food. Wspomniane ruchy narodziły się w latach 80. z potrzeby autentyczności – podobnie jak slow travel. Slow travel to nic innego jak sposób odpoczynku dla zabieganego społeczeństwa, którego życie toczy się głównie w świecie cyfrowym. Podróże, a szczególnie te zgodne z ruchem slow, są okazją do otworzenia oczu i serca na świat, jego mieszkańców oraz na na nowe cudowne doświadczenia. Wolne podróżowanie polega w głównej mierze na spontaniczności, dlatego odrzuca sztywne cele. Takie postępowanie daje ogromną swobodę i pozwala robić w trakcie wakacji dokładnie to, na co ma się ochotę. Głównym celem slow travel jest doświadczanie świata, który się nam objawia przed oczami w trakcie podróżowania. W slow travel chodzi o rozkoszowanie się bliskością z naturą, zwiedzaniem kraju, podziwianiu atrakcji turystycznych, w smakowaniu specjałów lokalnej kuchni i poznawaniu kultury mieszkańców – czyli dokładnie o to, o co ogólnie w podróżowaniu, tylko bez obowiązku zaliczenia wszystkich tych punktów, skutkującym wyczerpaniem na koniec dnia. Wszystko to zależy od indywidualnych potrzeb podróżników, którzy nie zgadzają się na przemieszczanie z jednego punktu do drugiego i zaliczanie punktów na subiektywnie sporządzonych listach z serii co trzeba zobaczyć w Danii, co w Brazylii a co na Hawajach. Będąc w podróży w myśl ruchu slow, przestajemy martwić się niezrealizowanym planem wycieczki, krzywymi spojrzeniami innych turystów, a zaczynamy cieszyć się chwilą, a czasem zwyczajnie lenistwem. W końcu czasami właśnie na tym polega urlop, choć może znacznie różnić się w zależności od upodobań podróżnika.

Podróżnik wędrujący po zachodzie słońca
Slow Travel – najlepsza forma podróżowania

Slow travel to nie tylko sposób podróżowania, ale też filozofia

Slow travel to nie tylko sposób podróżowania po Polsce i świecie. To również filozofia, której głównym celem jest nienaruszanie równowagi ekologicznej odwiedzanych miejsc i niechęć do pozostawienia po sobie śladu ekologicznego. Podróżując w ten sposób, czyli niespiesznie i bardzo często np. autostopem, minimalizujemy wpływ naszej podróży na środowisko naturalne. Ponadto jest to doskonały sposób na oszczędzenie funduszy, które można przeznaczyć na dalszy podróż w jednym miejscu albo na zwiedzenie innego miasta czy państwa. Podczas slow travel oszczędzamy nie tylko na transporcie, ponieważ zazwyczaj rezygnujemy z przelotów samolotami, jazdy samochodem, a nawet koleją. Decydujemy się na jazdę autostopem albo rowerem, dlatego nie tracimy dodatkowo na paliwo. Można również zaoszczędzić na wynajmie lokum i zdecydować się na spanie pod namiotem, co oczywiście powinno być uzależnione od pogody.