Kobiety podczas treningu

Jak sport wpływa na poprawę nastroju

Kiedy ma się życie, monotonne, w ciągłym niedoczasie, może w nim zabraknąć czasu na chwilę refleksji i zrobienia czegoś wyłącznie dla siebie. Wiele osób, które tak mają, szukają sposobu, aby tą lukę w harmonogramie dnia znaleźć i włączyć ją na stałe. Ze względu na charakter i pozytywne efekty na zdrowie, warto rozważyć uprawianie sportu, na który powinno się przeznaczać trochę wolnego czasu, nawet w ciągu tygodnia.

Sport, jak też wiele aktywności w trakcie dnia, pozwala się człowiekowi porządnie rozruszać. Jego specyfika powoduje, że uprawianie którejś z dyscyplin może dać bardzo wiele satysfakcji i nieskłębionej radości. Jak bardzo by się go nie polubiło, spowodowany pozytywny nastrój jest wynikiem nie tylko wzrostu zainteresowania typem aktywności, ale także zmianami, jakie wtedy zachodzą w organizmie człowieka.

Badanie zależności – uprawianie sportu, a samopoczucie

Już na początku XX w. przeprowadzane pierwsze badania w zakresie psychiatrii wykazały związek ćwiczeń z psychiką człowieka. Na podstawie nich dostrzeżono, że aktywni ludzi są po prostu szczęśliwsi, co przekłada się za sprawą mniejszego lęku, większą odpornością na stres i ogólnie pozytywnym nastawieniem do życia. Dalsze badania, które zostały opublikowane w „International Journal of Sports”, obejmowały nawet obserwacje biegaczy, którzy poddawali się aktywności nawet przez 20 lat. Rezultaty wyraźnie stwierdzały, że odczuwali oni znacznie mniejszy gniew i spadki nastroju niż u osób, które nie podejmowały się przez taki czas aktywności.

Tego rodzaju początki zaowocowały tym, że w dzisiejszych czasach podana wiedza przekłada się na praktykę. Doktorzy, w tym psychiatrzy zalecają stopniowe włączenie aktywności fizycznej do leczenia depresji. Ruch wraz ze standardowym środkami wpływał na pacjentów tak, że uzyskiwali oni o wiele większą poprawę w zakresie ustępowania objawów, od tych, którzy nie podejmowali się żadnych ćwiczeń. Polepszenie samopoczucia miało swą przyczynę nie tylko w samym uprawianiu sportu, ale także dzięki substancjom, takim jak endorfiny.

Chłopiec w kasku
Jak sport wpływa na poprawę nastroju

Endorfiny – poczuj naturalne uniesienie

Wspomniane endorfiny, to nic innego jak hormony peptydowe wywarzane w przysadce mózgowej. Powszechnie określa się je też mianem „naturalnej morfiny” ze względu na podobne działanie, jakie za sprawą nich zachodzi w organizmie ludzkim. Potrafią tłumić ból, wprowadzić osobę w pozytywny nastrój, a także łagodzą poczucie stresu. W rezultacie zamiast zmęczenia ludzie czują większy zapał i motywację do pokonywania przeszkód. Niezależnie więc czy uprawiasz sport drużynowy, tenis czy bieganie, wydzielane podczas wysiłku endorfiny zadbają o Twoje dobre samopoczucie.

Warto pomyśleć o sporcie, gdyż jest to rozwiązanie, które wprowadzi na Twojej twarzy uśmiech, ale także wspomoże działanie organizmu. Po wysiłku odczujesz pewnego rodzaju odprężenie i relaks, co będzie wynikiem długotrwałego wysiłku i pobudzenia krążenia, za sprawą dotlenienia wszystkich komórek i tkanek w organizmie. Przemyśl to, a być może przesiadywanie w domu przerodzisz w nieodpartą radość i wigor.