5 sposobów na odzyskanie dobrej kondycji psychicznej

Wielozadaniowość, fragmentacja uwagi i przytłoczenie informacjami, zdenerwowanie, zasmucenie, czy przygnębienie mogą być pierwszymi objawami pogarszającego się zdrowia psychicznego. Szacuje się, że w aktualnie 30% ludzi cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, które prędzej czy później doprowadzają do obniżenia ogólnej kondycji organizmu.

5 sposobów na odzyskanie dobrej kondycji psychicznej

Chorobami, które najczęściej dotykają współczesnego człowieka, są różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn pogarszania się psychicznego samopoczucia można doszukiwać się w postępie technologicznym. Rozwój technologii ułatwia człowiekowi wiele codziennych zadań, ale może też negatywnie wpływać na jego psychikę, a wszystko przez coraz większe wymagania, jakie przed nim stawia postęp. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na poradzenie sobie z obniżeniem nastroju, ale w przypadku podejrzenia depresji należy nie tylko wprowadzić do swojego życia poniższe rady, ale też wybrać się na wizytę do specjalisty, celem otrzymania odpowiedniej pomocy farmakologicznej.

Zdrowa dieta

Nie od dziś wiadomo, że kluczem do zdrowego ducha może okazać się zdrowe ciało. Aby cieszyć się zdrowym ciałem, nie wystarczy uczęszczać na regularne treningi. W takim przypadku równie ważne są też zdrowe i odpowiednio zbilansowane posiłki. Nie musisz od razu decydować się na drogi plan żywieniowy od specjalisty dietetyka. Być może wystarczy, że zastąpisz gotowe dania czy inne fast foody zdrowszymi posiłkami i przekąskami. Warto poświęcić trochę czasu na analizę codziennych posiłków i na próbę zastosowania wskazówek z piramidy żywienia. Rozważ też zminimalizowanie spożycia mięsa i produktów odzwierzęcych lub przejście na dietę wegetariańską czy wegańską.

Niezakłócony sen

Postaraj się zaplanować swój dzień tak, aby wykonać wszystkie obowiązki służbowe i domowe, ale nie zapomnij też, że aby zregenerować swoje ciało i umysł potrzebujesz snu. Jeśli zależy Ci na walce z zaburzeniami psychicznymi i spadkiem nastroju, to postaraj się wygospodarować co najmniej 6-8 godzin na nieprzerwany sen w zaciemnionym pomieszczeniu. Ma on ogromny wpływ na Twoje samopoczucie i kondycję psychiczną. Jego niedobór zwiększa Twoje problemy z koncentracją oraz ma duży wpływ na rozdrażnienie i niechęć do codziennych zajęć.

5 sposobów na odzyskanie dobrej kondycji psychicznej

Ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą oraz długim snem może mieć ogromny wpływ na Twoją psychikę. Różnego rodzaju badania potwierdzają, że osoby, które poświęcają co najmniej 30 minut dziennie aktywności fizycznej, takiej jak spacer z psem, ćwiczenia gimnastyczne, podróż rowerem do pracy i wiele innych, rzadziej chorują na depresję. Jeśli zastosujesz powyższe zalecenia, to być może raz na zawsze pożegnasz codzienne znużenie i zmęczenie. Aktywność fizyczna poprawia także koncentrację umysłu oraz sprawność intelektualną. Wpływa też zbawiennie na jakość snu.

Przerwa od mediów

Skoro za najczęstszą przyczynę zaburzeń nastroju czy zaburzeń psychicznych uważa się postęp technologiczny, to z pewnością dobrym pomysłem będzie też przerwa od mediów, które nadają dodatkowego pędu codziennemu życiu. Zaleca się ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem telewizora, komputera i smartfona. Oczywiście nie chodzi o całkowite zrezygnowanie z tego typu urządzeń, ale o stopniowe redukowanie czasu, który poświęcasz na sprawdzanie np. swoich kont społecznościowych. Być może dzięki temu przestaniesz czuć, że tracisz swój i tak już ograniczony czas wolny.

Hobby

Angażowanie się w aktywności, które sprawiają Ci przyjemność czy te, w których czujesz się dobra lub dobry, mogą wzmocnić Twoje zdrowie psychiczne. Oznacza to, że w osiągnięciu psychicznej równowagi z pewnością może Ci pomóc hobby. W tym celu możesz się zdecydować na odnowienie i rozwijanie dawno zapomnianych aktywności lub znalezienie zupełnie nowej rozrywki. Nie bez powodu mówi się, że osoby, które mają jakieś hobby, są zazwyczaj szczęśliwsi niż osoby, które go nie mają. Według niektórych badań rzadziej zmagają się oni z depresją czy innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego.